قهرمانان شطرنج جهان

مشاهیر شطرنج | نونا گاپرینداشویلی

پنجمین قهرمان شطرنج زنان جهان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پنجمین قهرمان رسمی شطرنج زنان جهان - نونا گاپرینداشویلی

نونا گاپرینداشویلی (Nona Gaprindashvili) در ۳ می ۱۹۴۱ در زوگدیدی گرجستان قسمتی از اتحاد جماهیر شوروی سابق متولد شد. او یکی از شطرنجبازان بزرگ دنیا به شمار می‌رود و بانوی ششم شطرنج جهان و اولین زنی است که به مقام استاد بزرگی دست یافته است. او در ده دوره المپیاد شطرنج با تیم اتحاد جماهیر شوروی شرکت کرد که حاصل آن 25 مدال بود: 11 مدال طلای تیمی و 9 مدال طلای انفرادی را در این مجموعه می توان نام برد. او 5 بار قهرمان زنان اتحاد جماهیر شوروی شد.

در میان نسل خودش او یکی از قدرتمندترین شطرنج بازان به حساب می‌آید: در سال ۱۹۶۱ زمانی که او بیست ساله بود توانست در چهارمین مسابقه قهرمانی شطرنج زنان به پیروزی دست یابد. او برای کسب قهرمانی باید در برابر الیزابت بیکووا قهرمان روسی شطرنج زنان مسابقه می‌داد که البته او این مسابقه را به راحتی به نفع خود به پایان برد. او توانست در ۴ دوره از مقام قهرمانی خود دفاع کند ولی در سال 1978 در مقابل هموطنش مایا چیبوردانیدزه 17 ساله شکست خورد و تاج قهرمانی شطرنج جهان را واگذار کرد. همچنین در رقابت با مردان نیز بسیار موفق بود و در سال‌های ۱۹۶۴ و ۱۹۷۷ به پیروزی‌هایی دست یافت. در سال ۱۹۷۸ او اولین زنی بود که به عنوان استاد بزرگی دست یافت. این جایزه به واسطه پیروزی‌هایی که او در مسابقات دوره‌ای لون ‌پاین در سال ۱۹۷۷ در مقابل بیش از ۴۵ شطرنجباز استاد بزرگ کسب کرده بود به او تعلق گرفت.

بنکو شطرنجباز بزرگ در خاطرات خود می‌نویسد: اگر چه نونا به مقام زن استاد بزرگی از سوی فدراسیون بین‌المللی شطرنج دست یافت مقامی که بسیاری از زنان هم داشتند اما او توانست علاوه بر آن به مقام بین‌المللی استاد بزرگی که مخصوص مردان بود دست پیدا کند که این در نوع خود منحصر به فرد بود.

 

×

تلگرام دنیای شطرنج اینستاگرام دنیای شطرنج