قهرمانان شطرنج جهان

مشاهیر شطرنج | ولادیمیر کرامنیک

چهاردهمین قهرمان شطرنج جهان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

چهاردهمین قهرمان رسمی شطرنج مردان جهان - ولادیمیر کرامنیک

25 ژوئن 1975 زاد روز ولادیمیر بوریسویچ کرامنیک (Vladimir Borisovich Kramnik) استاد بزرگ شطرنج روسیه و قهرمان اسبق شطرنج جهان از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ میباشد. کرامنیک متولد شهر توآپس در حوزه دریای سیاه است. وی شطرنج را از سن ۵ سالگی آغاز کرد. پس از نقل مکان به مسکو همراه خانواده اش، کرامنیک وارد مدرسه شطرنج میخائیل باتوینیک شد. در سال ۱۹۹۱ زمانی که تنها ۱۶ سال داشت توانست قهرمان شطرنج زیر ۱۸ سال جهان شود.

وی در سال ۱۹۹۲ هنگامی که هنوز درجه استاد بزرگی را کسب نکرده بود با حمایت گری کاسپاروف به عضویت تیم ملی روسیه برای شرکت در المپیاد جهانی شطرنج مانیل درآمد. موفقیت او در آن مسابقات نوید آینده درخشانش را میداد. ولادیمیر در سال ۱۹۹۴ نیز در مسکو و در المپیاد ۱۹۹۶ در ایروان برای تیم ملی روسیه به میدان رفت. 
موفقیتهای کرامنیک سال به سال افزایش می یافت تا اینکه در سال ۱۹۹۴ در فینال مسابقات شطرنج سریع در نیویورک در مقابل هموطن خود گری کاسپاروف قرار گرفت و توانست او را شکست دهد. اما این آخرین باری نبود که او بر گری کاسپاروف مشهور پیروز میشد. پیروزی او در مقابل گری کاسپاروف در مسابقه ای که اکتبر سال ۲۰۰۰ در استودیو ریور ساید لندن با حمایت مالی کمپانی  brain games برگزار شد، او را از آن زمان تاکنون صاحب عنوان قهرمان سنتی شطرنج جهان ساخت. موفقیت او در آن مسابقه در شرایطی به دست آمد که او با دو پیروزی در بازیهای دوم و پانزدهم و مساوی در بقیه مسابقات برای اولین بار بدون حتی یک باخت قهرمانی را از چنگ مدافع آن خارج ساخت. این اولین و آخرین باری بود که کاسپاروف در یک مسابقه دوجانبه (مَچ) از یک انسان شکست میخورد. کاسپاروف یک بار از ابر رایانه deep blue  که به منظور تحقیق درباره هوش مصنوعی ساخته شده است، شکست خورده بود. 
پس از این پیروزی تا سال ۲۰۰۴ کرامنیک برای دفاع از عنوان قهرمانی خود در هیچ مسابقه ای شرکت نکرد. کرامنیک در اواخر سال ۲۰۰۴ در حالی که به شدت بیمار بود جهت دفاع از عنوان قهرمانی خود برابر پیتر لکو از مجارستان قرار گرفت که این مبارزه با نتیجه ۷-۷ به تساوی کشیده شد و در نتیجه کرامنیک توانست عنوان قهرمانی را برای خود حفظ کند. پس از سال ۲۰۰۴ ، نتایج مسابقات کرامنیک رو به افول گذاشت. پزشکان نوعی آرتریت نادر را در وی تشخیص دادند که سبب کاهش چشمگیر هوشیاری وی در زمان مسابقات شطرنج میشد و بدین ترتیب، كرامنیک که در سال ۱۹۹۵ در جمع سه شطرنجباز برتر جهان قرار داشت، موقعیتهای زیادی را ازدست داده و به زحمت توانست جایگاه خود را در بین ده شطرنج باز مطرح جهان حفظ کند. 
با این وجود ولادیمیر کرامنیک در سال ۲۰۰۶ با قدرت کامل در المپیاد تورین شرکت کرد و توانست عنوان بهترین بازیکن این مسابقات را کسب کند. اما از این زمان به بعد او دیگر پیروز همه میدانها نبود. در سال ۲۰۰۷ در مسابقات جهانی مکزیک، کرامنیک مقام دوم مسابقات را کسب کرده و عنوان قهرمانی را به شطرنجباز هندی آناند واگذار نمود. در مسابقات دورتموند آلمان ولادیمیر کرامنیک یک بار دیگر به مقام قهرمانی رسید و اولین شطرنجباز جهان شد که توانست ۹ بار در یک تورنمنت به پیروزی برسد. به خاطر این موفقیت تصمیم گرفتند نام کرامنیک را درکتاب رکوردهای گینس ثبت کنند. ولادیمیر کرامنیک استاد بزرگ شطرنج جهان در سال ۲۰۰۶ با ماری لور ژرمون روزنامه نگار فرانسوی مجله له فیگارو ازدواج کرد که ثمره این ازدواج دختری به نام داریا میباشد. از دیدگاه این قهرمان جهان ؛ شطرنج نه یک ورزش بلکه یک هنر است

او یکی از ۱۰ شطرنجبازی است که  به ریتینگ بالاتر از ۲۸۰۰ رسیده‌اند. به همراه گری کاسپاروف، ویسواناتان آناند، وسلین توپالف، مگنوس کارلسن، فابیانو کاروانا ، لئون آرونیان ، الکساندر گریچوک ، هیکارو ناکامورا و آنیش گیری بالاترین ریتینگ او تاکنون ۲۸۱۷٫۵ در مارس ۲۰۱۳ بوده که او را به ششمین شطرنجباز برتر تاریخ از این لحاظ بدل کرده است.

 

×

تلگرام دنیای شطرنج اینستاگرام دنیای شطرنج