قهرمانان شطرنج جهان

مشاهیر شطرنج | ویسواناتان آناند

پانزدهمین قهرمان شطرنج جهان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پانزدهمین قهرمان رسمی شطرنج مردان جهان - ویسواناتان آناند

ویسواناتان آناند (Viswanatahan Anand) ملقب به ویشی (Vishy) زاده ی 11 دسامبر 1969 در چنای هند ؛ استاد بزرگ شطرنج و قهرمان پیشین شطرنج جهان است. آناند در سال ۱۹۸۸ نخستین هندی شد که به درجه استاد بزرگ شطرنج می‌رسد. او تاکنون ۶ بار برنده اسکار شطرنج شده است.

آناند یکی از شطرنجبازانی است که به ریتینگ بالاتر از ۲۸۰۰ رسیده‌ است. او در آوریل ۲۰۰۷ برای نخستین بار در ردهٔ اول ریتینگ جهان قرار گرفت و از ژوئیه ۱۹۹۶ تا اکتبر ۲۰۰۸ به طور منظم در جمع سه شطرنجباز برتر جهان از نظر ریتینگ قرار داشت. بالاترین ریتینگ او تاکنون ۲۸۲۰٫۷ در ژانویه ۲۰۱۱ بوده که او را در رتبهٔ چهارم برترین شطرنجبازان تاریخ از این لحاظ قرار داده است.

آناند تنها شطرنجبازی است که در سه مسابقه با سه شکل متفاوت عنوان قهرمانی جهان را به دست آورده است؛ رویارویی دوجانبه، تورنمنت و تورنمنت حذفی... در سال ۲۰۰۰ در تهران با غلبه بر الکسی شیروف در مسابقه فینال قهرمانی شطرنج جهان فیده که در آن زمان به روش حذفی برگزار می‌شد، عنوان قهرمانی جهان را بدست آورد.

آناند نخستین شطرنجباز از کشوری آسیایی است که قهرمان شطرنج جهان شده و در سال ۱۹۹۳ اولین شطرنجباز از کشوری آسیایی بود که به مسابقه قهرمانی شطرنج جهان در برابر گری کاسپاروف راه یافت.

او در ۱۴ سالگی جوانترین استاد بین ‌المللی شطرنج هند و در ۱۶ سالگی جوانترین قهرمان شطرنج این کشور شد. در ۱۹۸۷ نخستین شطرنجباز هندی شد که به عنوان قهرمان شطرنج جوانان جهان می‌رسید و یک سال بعد اولین استاد بزرگ تاریخ شطرنج این کشور شد.

آناند در سال ۲۰۰۰ در ورشو برنده اولین تورنمنت قهرمانی شطرنج فوق سریع (Blitz)  جهان با حضور ۶۲۹ استاد بزرگ شد. وی همچنین در سال ۲۰۰۳ قهرمان شطرنج سریع جهان فیده (با روش فیشر؛ ۲۵ دقیقه برای کل بازی + ۱۰ ثانیه برای هر حرکت) در حضور ۱۰ نفر از ۱۲ شطرنجباز برتر دنیا شد. او بارها در تورنمنت‌های مختلف شطرنج سریع به قهرمانی رسیده و تنها یک بار در برابر گاتا کامسکی مسابقه‌ای را به دلیل پایان زمان خود واگذار کرده‌ است.

سرعت یکی از مهمترین ویژگیهای بازی اوست، به طوری‌ که در تمام دوران بازی شطرنج خود تنها یک ‌بار در سال ۲۰۰۳ برابر پیتر سویدلر از حق علامت گذاشتن به جای نوشتن حرکت (که در ۴ دقیقه مانده به انتهای وقت شطرنجباز برای یک ‌مرتبه قابل استفاده ‌است) استفاده کرده‌ است.

آناند از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ قهرمان شطرنج جهان از نظر فیده بود (در دورانی که قهرمان سنتی شطرنج جهان از قهرمان رسمی فدراسیون بین‌المللی متفاوت بود). در سال ۲۰۰۷ قهرمان بلامنازع شطرنج جهان با پیروزی در تورنمنت قهرمانی جهان فیده شد و در اکتبر ۲۰۰۸ با پیروزی در دیدار رو در رو بر ولادیمیر کرامنیک از روسیه قهرمان وقت شطرنج جهان (قهرمان سنتی ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ و قهرمان بلامنازع ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷) از آن دفاع کرد. آناند در سال ۲۰۱۰ با پیروزی بر وسلین توپالف شطرنجباز بلغاری، دوباره عنوان خود را حفظ کرد و در سال ۲۰۱۲ با شکست دادن بوریس گلفاند اسرائیلی، مجدداً از عنوان خود دفاع کرد. در شطرنج قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۳، آناند با شکست ۶/۵ بر ۳/۵ مقابل ماگنوس کارلسن؛ نابغه شطرنج نروژی، عنوان خود را پس از شش سال از دست داد. وی در همان سال با فتح تورنمنت نامزدی قهرمانی جهان جواز رویارویی دوباره با ماگنوس کارلسن در سال ۲۰۱۴ را بدست آورد اما با قبول شکست ۶٫۵ بر ۴٫۵ (سه شکست یک پیروزی و هفت تساوی) نتوانست عنوان خود را پس بگیرد.

 

×

تلگرام دنیای شطرنج اینستاگرام دنیای شطرنج