قهرمانان شطرنج جهان

مشاهیر شطرنج | ماریا موزیچوک

پانزدهمین قهرمان شطرنج زنان جهان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پانزدهمین قهرمان رسمی شطرنج زنان جهان - ماریا موزیچوک

 ماریا اولگیونا موزیچوک (Mariya Olegivna Muzychuk) متولد 21 سپتامبر 1992 اوکراین و استاد بزرگ و قهرمان شطرنج بانوان جهان از آوریل 2015 تا مارس 2016 میباشد. وی دومین زن اوکراینی است که به این مقام میرسدماریا اولین شطرنجبازی است که در سن 2 سالگی شروع به آموزش شطرنج توسط پدر و مادرش کرده است و در سن 3 سالگی تمامی مهره های شطرنج را میشناخت.

در سن 6 سالگی اولین مسابقه شطرنج زندگی اش را بازی میکند و در سن 10 سالگی به مقام قهرمانی دختران زیر ده سال اروپا در اسپانیا میرسد. در نوامبر 2010 به رتبه ی پنجم رنکینگ زیر بیست ساله های جهان میرسد. در همان سال به رتبه ی 16 جهان در مسابقات قهرمانی شطرنج زنان جهان نزدیک میشود ولی در مسابقه حذفی آرماگدون به هاریکا دروناوالی هندی میبازد و حذف میشود.

در سال 2012 و 2013 قهرمان شطرنج زنان اوکراین میشود. در سال 2014 برنده عنوان بهترین بازیکن زن در مسابقات جبل الطارق میشود و نرم استاد بزرگی نیز کسب میکند. سرانجام در سال 2015 قهرمان شطرنج زنان جهان میشود. به خاطر این پیروزی ، عنوان استاد بزرگی شطرنج به صورت مستقیم از سوی فیده به وی اهدا شد و همچنین جایزه ای ویژه از سوی رئیس جمهور اوکراین به وی اهدا شد.

نهایتا در سال 2016 در برابر ییفان هو نابغه ی چینی شکست خورد و عنوان قهرمانی جهان را از دست داد.

 

×

تلگرام دنیای شطرنج اینستاگرام دنیای شطرنج