مقاله شطرنج | کتاب شطرنج

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

تا به ریتینگ 2200 نرسیده اید گشایش نخوانید !

تیخمان : "99 درصد بازی شطرنج، تاکتیک است."

 

من به عنوان یک شطرنجباز آکادمیک و آموزش دیده ، همیشه مجذوب تئوریهای شروع بازی میشدم . اگر میتوانستم فقط شاخه مناسبی مقابل روی لوپز تعویضی را یاد بگیرم یا اینکه فقط چند حرکت بیشتر از تئوری گرونفلد را بخاطر می سپردم، به ریتینگ 2000 در فدراسیون شطرنج آمریکا دست میافتم. دیدگاه من در این باره منحصر به فرد نبود و هرگز به سردرگمی ام درباره ی وقتگذرانی زیاد مبتدیان شطرنج بر روی کتاب های شروع بازی پایان نخواهد داد. از نظر مربیان شطرنج که شاهد بازی های زیادی از مبتدیان هستند، این کار پول هدر دادن است. برخی مربیان بر این عقیده اند که هیچ لزومی ندارد که بازیکن غیرمتخصص (زیر سطح استادی) در مورد حرکات شروع بازی به مطالعه بپردازد. دیدگاه من از این هم افراطی تر است. خریدن و گاه گاهی خواندن کتاب های شروع بازی می تواند جالب و سرگرم کننده باشد؛ اما تا هنگامیکه به ریتینگ 2200 فیده نزدیک نشده اید، بهتر است وقت خود را صرف مطالعه ی تاکتیک ها کنید.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

نکات بسیار آموزنده برای پیشرفت در شطرنج

ویکتور کورچنوی

 تقويت توانايى كسى همچون يک بازيكن شطرنج امر آسانى نيست. پرورش عضلات بازو يا پاهاى يک وزشكار به سادگى از طريق تمرين با وزنه هاى مختلف قابل حصول است. تمرين همچنين به بهبود سرعت در شنا و دو كمک مينمايد. اما چقدر زمان و انرژى بايد جهت بدست آوردن مختصر پيشرفت در شطرنج بكار برد؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

افسانه شاه شرام

 

شطرنج، یکی از قدیمی ترین بازی های دنیا است و در قرن های بسیار دور اختراع شده است. بنابراین عجیب نیست اگر افسانه های زیادی درباره آن گفته باشند. در این جا به نقل یکی از آن ها می پردازیم.
افسانه می گوید: شطرنج از هندوستان آمده است. شرام شاه (king Sheoram) که از حرکات زیرکانه و بی شماری که شخص می توانست با مهره های شطرنج انجام دهد به هیجان آمده بود، وقتی که فهمید بنیان گذارش یکی از اتباع همان قلمرو است، دستور داد مخترع را به حضورش ببرند تا به پاس این اختراعِ شگفت شخصاً به او پاداش بدهد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

بوریس اسپاسکی از پاریس تا مسکو 

 

در ماه اوت گزارش شده بود که قهرمان سابق جهان اسپاسکی از خانه ی خود نزدیک پاریس ناپدید شده و اذعان داشته که تحت تعقیب است و جانش در خطر است. سپس خواهرش گفته بود که نگران این است که برادرش را ربوده باشند. اسپاسکی در تلویزیون روسیه حضور یافته و توضیحاتی را ارائه کرده است...

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

بابی فیشر نابغه ای با حافظه ای باور نکردنی

 

شطرنجباز نابغه‌ ای كه در اوج قدرت‌ نمایی شطرنجبازان روس، تاج و تخت قهرمانی جهان را از چنگ آنها خارج كرد و بر بام شطرنج جهان ايستاد.

رابرت جيمز فيشر معروف به بابي فيشر در تاريخ 9 مارچ 1943 در بيمارستان مايكل ريس در شيكاگوي آمريكا ديده به جهان گشود. پدر او كه گرهارد نام داشت در سال 1909 در برلين آلمان متولد شده بود و يك متخصص بيوفيزيك بود. مادر بابي هم رجينا وندر نام داشت. پدر و مادر بابي زماني كه او تنها دو سال داشت از يكديگر جدا شدند و مادرش كفالت او و خواهر 7 ساله‌اش را به عهده گرفت. مادر بابي پرستار بود و مي‌خواست كه از دانشگاه نيويورك مدرك كارشناسي ارشد پرستاري خود را دريافت كند. به همين دليل، آن‌ها به بروكلين در نيويورك نقل مكان كردند و از همان جا بود كه داستان زندگي يكي از بزرگ‌ترين شطرنج‌بازان تاريخ آغاز شد.

×

تلگرام دنیای شطرنج اینستاگرام دنیای شطرنج