مقاله شطرنج | کتاب شطرنج

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

بوریس اسپاسکی از پاریس تا مسکو 

 

در ماه اوت گزارش شده بود که قهرمان سابق جهان اسپاسکی از خانه ی خود نزدیک پاریس ناپدید شده و اذعان داشته که تحت تعقیب است و جانش در خطر است. سپس خواهرش گفته بود که نگران این است که برادرش را ربوده باشند. اسپاسکی در تلویزیون روسیه حضور یافته و توضیحاتی را ارائه کرده است...

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

بابی فیشر نابغه ای با حافظه ای باور نکردنی

 

شطرنجباز نابغه‌ ای كه در اوج قدرت‌ نمایی شطرنجبازان روس، تاج و تخت قهرمانی جهان را از چنگ آنها خارج كرد و بر بام شطرنج جهان ايستاد.

رابرت جيمز فيشر معروف به بابي فيشر در تاريخ 9 مارچ 1943 در بيمارستان مايكل ريس در شيكاگوي آمريكا ديده به جهان گشود. پدر او كه گرهارد نام داشت در سال 1909 در برلين آلمان متولد شده بود و يك متخصص بيوفيزيك بود. مادر بابي هم رجينا وندر نام داشت. پدر و مادر بابي زماني كه او تنها دو سال داشت از يكديگر جدا شدند و مادرش كفالت او و خواهر 7 ساله‌اش را به عهده گرفت. مادر بابي پرستار بود و مي‌خواست كه از دانشگاه نيويورك مدرك كارشناسي ارشد پرستاري خود را دريافت كند. به همين دليل، آن‌ها به بروكلين در نيويورك نقل مكان كردند و از همان جا بود كه داستان زندگي يكي از بزرگ‌ترين شطرنج‌بازان تاريخ آغاز شد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

تغذیه مناسب برای شطرنجبازان

 

روبرت بالگیون متخصص تغذیه بر اساس پژوهش هایی که بر روی عادات و رژیم غذایی ۷۲ استاد بزرگ انجام داده است ؛ توصیه های زیر را برای تغذیه شطرنج بازان ارایه نموده است:

 

۱ـ حتما صبحانه صرف کنید.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

آیا شطرنج یک بازی ایرانی است ؟


فردوسی در شاهنامه، هندی‌ها را پدید آورنده‌ی بازی شطرنج می‌داند و چنین می‌گوید که در زمان خسرو انوشیروان ساسانی، فرستاده‌ی شاه هند، بازی شطرنج را به ایران آورد و از دانایان ایرانی خواست که راز این بازی را بگشایند سرانجام، بزرگمهر، وزیر خردمند انوشیروان، به راز شطرنج پی بُرد و آن را به‌ درستی بازی کرد. اما شگفت است که این داستان شاهنامه، با همه‌ گیرایی و کشش‌های داستانی که دارد، افسانه‌ ای است و ایرانیان بسیار پیشتر از روزگار خسرو انوشیروان شطرنج را می‌شناختند و چه بسا خود پدید آورنده‌ی این بازی بوده‌اند.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

قوانین بازی شطرنج

قوانین داوری شطرنج

قوانين شطرنج فيده

(متن كامل و رسمى)

 

قوانين شطرنج فيده شامل بازى زنده شطرنج ] بازى برروى صفحه [ است. اين قوانين در هفتاد و يكمين كنگره فيده در نوامبر۲۰۰۰ در استانبول (تركيه ) به تصويب رسيده است و از اول ژوئيه ۲۰۰۱ جارى است. متن انگليسى اين قوانين ،متن معتبر اصلى شمرده میشود. درمتن انگليسى ،ضميرهاى مذكر شامل ضميرهاى مونث نيز هست.] متن فارسى از متن انگليسى ترجمه شده است .[

×

تلگرام دنیای شطرنج اینستاگرام دنیای شطرنج