مقاله شطرنج | کتاب شطرنج

تغذیه شطرنج بازان حرفه ای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تغذیه مناسب برای شطرنجبازان

 

روبرت بالگیون متخصص تغذیه بر اساس پژوهش هایی که بر روی عادات و رژیم غذایی ۷۲ استاد بزرگ انجام داده است ؛ توصیه های زیر را برای تغذیه شطرنج بازان ارایه نموده است:

 

۱ـ حتما صبحانه صرف کنید.

 

۲ـ قبل از مسابقه از خوردن غذاهای سنگین و دیر هضم اجتناب نمایید.

 

۳ـ آخرین وعده غذایی قبل از هر مسابقه باید حداقل ۲ ساعت قبل از شروع مسابقه باشد.

 

۴ـ در صورتیکه بازیکنی مایل باشد یک یا دو ساعت قبل از مسابقه خوردنی میل کند ؛ می تواند میوه ، شیرینی خشک و غلات استفاده کند.

 

۵ ـ خوردن مایعاتی نظیر آب معدنی ، آب میوه ، چای و قهوه توصیه می شود.

 

۶ ـ اگر بازیکنی مایل به خوردن غذاهای جامد در حین بازی باشد : می تواند از غلات ، کشمش ، میوه های خشک ، مغز های خوراکی ، شکلات و شیرینی های خشک به مقدار متوسط استفاده کند.

 

۷ ـ بهترین راهبرد برای جبران آب بدن ، نوشیدن مقادیر کم مایعات در تناوب های منظم و متعدد به جای نوشیدن  مقادیر زیاد در نوبت های کم است . چنین روشی را باید هنگام تمرین شطرنج  و هم چنین تمرینات ورزشی به کار گرفت.

 

۸ ـ توصیه می شود میزان نوشیدن مایعات را هنگام تمرین در شرایط مشابه مسابقه تنظیم کنید تا هنگام مسابقات مهم از نوشیدن به مقادیری که تمرکز را به هم می زند ، پرهیز کنید . چنین  روشی در مورد غذا های جامد نیز ضروری است.

 

۹ـ بعضی از ویژگی های ادرار می توانند میزان آشامیدن مایعات را نشان دهند و برای بازیکن مرجع خوبی باشد . اگر در هر لحظه از روز رنگ ادرار زرد تیره، مقدار آن کم و بوی آن تند باشد ؛ بیانگر آن است که بازیکن به مقدار کافی مایعات صرف نکرده است و باید مقادیر زیادی آب یا مایعات حاوی آب بنوشد.

 

۱۰ـ چون تغذیه در عملکرد ورزشی نقش بسیار مهمی ایفا می کند ؛ به شطرنج بازان نخبه توصیه می شود برای داشتن یک تغذیه علمی حتما مشاور تغذیه داشته باشند ؛ تا تمام الزاماتی را که باید در سطوح بالای شطرنج رعایت نمود ؛ به کار بندند.

 

۱۱ ـ استفاده نادرست و سرخود از مکمل های غذایی باعث بروز مشکلاتی در سلامتی می شود  و ممکن است در آزمون های کنترل دو پینگ نتایج مثبت را نشان دهد . به شطرنجبازان توصیه می شود از مکمل ها فقط در مواردی که از طرف پزشک تجویز شده باشد ؛ استفاده کنند . بازیکنان رده بالا فقط باید از مکمل هایی استفاده کنند که در فهرست  مکمل های ممنوع درج نشده است. بازیکنان شطرنج باید با قوانین ضد دو پینگ آشنا شوند.

 

 

۱۲ـ تمرینات بدنی ورزشی باید به عنوان بخش مهمی از برنامه آموزش شطرنجبازان مورد توجه قرار گیرد .  ضروریست قبل از انجام تمرینات بدنی حتما آزمون کاردیولوژیک صورت گیرد . برنامه ورزشی باید توسط یک پزشک یا یک مربی بدن ساز تعیین گردد.

 

×

تلگرام دنیای شطرنج اینستاگرام دنیای شطرنج